BABÉR ( Laurus nobilis L.)
Több országban az orvosok hippokratészi esküje így kezdődik: "Apollóra, az orvosra esküszöm..." A legenda szerint Apollónak, a görög gyógyászat istenének köszönhetjük a babérfát. Apolló beleszeretett egy csodálatos nimfába, Daphnéba, de a nimfa nem viszonozta érzelmeit. Amikor Daphné könyörgött az isteneknek, hogy szabadítsák meg szerelmes üldözőjétől, azok babérfává változtatták. A reménytelenül szerelmes Apolló a fát szentnek nyilvánította és a kitűnő költőknek és katonáknak babérkoszorút adományozott. A rómaiak a császárok fejét övezték babérral. A nagy költőket még ma is koszorús költőknek hívják.
Galenus római orvos sokféle betegség gyógyítására találta hasznosnak a babérlevelet.
Babérlevél hatásai
A babérnak elsősorban a bogyóját és a levelét hasznosítják. A bogyókat még éretten szüretelik le és belőle nyerik a babérvaj nevű olajat. A levelek sok un. cineolban gazdag illóolajat tartalmaznak.
(A cineol az eukaliptuszolaj fő komponense. A kámfor-csoportba tartozó vegyület. Nyákoldó, fájdalomcsillapító, antiszeptikus hatású.
Napjaink háztartásában leginkább fűszereink között tartjuk számon, ahol levesek és párolt készítmények között főzve, természetes hatásai csupán nyomokban érvényesülnek. Gyógyhatásai között a babérolaj nyugtató hatását tartják számon. Forrázatát belsőleg, külsőleg pedig fürdővízbe téve az idegeket elernyesztő és az alvást segítő tulajdonságát tapasztalták.
A babér nem elég hatékony fertőtlenítő orvosi kezelések esetén, ám kisebb háztartási baleseteknél a friss gyógynövény külsőleg használható. Számos mai füvészkönyv ajánlja a babérolajos bedörzsölést ízületi gyulladások kezelésére, jóllehet a modern tudomány egyértelműen nem bizonyította gyulladásgátló hatását. Ennek ellenére a Közel-Keleten pálinkába kevert babérfőzetet dörzsölnek a fájó ízületekre.
Sokak tapasztalata szerint a babér forrázata nyugtató hatású, fürdővízbe téve egyes embereknek segít a relaxációban és az elalvásban.
Kevésbé ismert a babér csótányriasztó hatása. A konyhában rohangáló csótányok látványa sokaknak mindennapi stressz forrást jelent. A babérban található vegyületnek (cineol) csótányriasztó hatása van. A kellemetlenkedő rovarok ellen érdemes szétmorzsolt babérlevelet szórni a konyhába.
Babérlevél olajos kivonatának tulajdonságai
Külsőleg ínszalag letapadására és fájó, sajgó ízületekre, ízületi gyulladásokra ajánlott. Nyugtathatja az emésztő traktust.
A babérlevél (Laurus nobilis L.) mindenki által közkedvelt és széles körben használatos fűszernövény. A készítmény több mint 50 %-ban tartalmaz többszörösen telítetlen zsírsavat, - Omega-6 zsírsavat - egyszeresen telítetlen zsírsavból az olajsavat és a gadolajsavat tartalmazza.
Babérlevél olajos kivonata alkalmazása belsőleg
- megkönnyítheti a nehéz ételek emésztését
A Babérlevél olajos kivonatának fogyasztási javaslata
- naponta 2 ml (1 mokkáskanál)
Az ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
Tájékoztatás
Az étrend-kiegészítők élelmiszereknek minősülnek és bár kedvező élettani hatással rendelkezhetnek, amely egyénenként eltérő lehet, jelölésük, megjelenítésük, és reklámozásuk során nem engedélyezett a készítményeknek betegséget megelőző vagy gyógyító hatást tulajdonítani, illetve ilyen tulajdonságra utalni.