Ebben a melegben valószínűleg senki sem szeret túl sokat piszmogni a konyhában, pláne akkor nem, ha sütésről van szó. Van néhány dolog, ami nélkülözhetetlen és sütést igényel, ilyen a zsemle és/vagy kenyér is. A boltokban ugyanis még nem találtam olyan terméket, ami minden szempontnak megfelel (tehát legyen tej-, tojás-, glutén- és kukoricamentes, teljes kiőrlésű a kenyér). Szükség volt tehát egy laktató, diétához passzoló, gyorsan elkészíthető kenyérfélére
NA DE MILYENEK A MINDENMENTES ZSEMLÉK?
Ami a legjobb: gyönyörű, ropogós és nagyon laktató zsemlék ezek, amik visszaadták a frissen sült, illatozó péksütik és szendvicsek iránti rajongásom. Cseppet sem emlékeztetnek a szokásos kemény, tömör és azonnal megszikkadó bolti zsemlékre. Ez a zsemle sokáig friss marad, ráadásul készíthetsz nagyobb adagot is, hiszen akár hetekig is eláll, ha lefagyasztod és csak reggeli előtt teszed be a mikróba – és még úgy is finom. Az első próbálkozás óta számtalanszor elkészítettem már, mindig hipp-hopp megvolt, sőt még a gluténevő barátaink is elkérték a receptet, amit mindig hatalmas elismerésként könyvelek el.
TÁPANYAGTARTALOM
A teljes recept nagyjából 168 g szénhidrátot tartalmaz, én 6-7 darabra szoktam osztani a tésztát, tehát egy mindenmentes zsemle szénhidráttartalma (6 darab esetén) 28 g. Pont ideális egy egészségtudatos és/vagy inzulinrezisztancia-barát reggelihez vagy vacsorához. A felhasznált liszteknek köszönhetően tele van élelmi rosttal, növényi fehérjével és B-vitaminokkal.
Könnyű bánni a tésztával, villámgyorsan összedobható és még számtalan variációt is kitalálhatunk az ízesítésre. Én legutóbb kiegészítettem az alapreceptet egy kis szárított paradicsommal és kakukkfűvel. Isteni volt!
MINDENMENTES ZSEMLE: A RECEPT
Egyik olvasónk, Edina kikísérletezte, hogy milyen módon lehet elhagyni a receptből az útifű maghéjat, így azok is ehetik a zsemlét, akik érzékenyek erre. Maghéj helyett 2,5-3 ek chia magot érdemes használni, amit megdarálhatsz kávédarálóban, mielőtt a vízhez adnád. Ha nincs darálód, akkor az is elég, ha simán a vízbe kevered és kicsit tovább hagyod állni, hogy megszívhassa magát.
Teljes kiőrlésű, tej-, tojás-, glutén-, kukorica- és élesztőmentes zsemle, ami villámgyorsan elkészül.
- 300 ml víz
- 2 ek olívaolaj
- 1 g aszkorbinsav vagy 1 ek almaecet
- 1 tk só
- 2 púpos ek útifű maghéj
- 0,5 tk szódabikarbóna
- 2 ek lenmagpehely
- 100 ml kölesliszt
- 100 ml hajdinaliszt
- 100 ml barna rizsliszt
-
Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra.
-
Egy nagyobb tálban keverjük el az útifű maghéjat és a vizet. Várjunk 5 percet, hogy legyen ideje a maghéjnak minél több vizet felvenni. Amíg várakozunk, kimérhetjük a liszteket.
-
Az idő elteltével adjuk hozzá az olajat, a sót és az aszkorbinsavat a vízhez.
-
Miután jól elkevertük, jöhetnek bele a száraz hozzávalók: a lisztek, a pehely és a szódabikarbóna. Addig gyúrjuk a tésztát amíg egynemű nem lesz. Ekkor már elválik a tál falától és könnyű lesz kezelni is.
-
Olajos kézzel formáljunk kis gombócokat, helyezzük őket egy sütőpapírral kibélelt tepsibe.
-
Alul-felül sütés mellett 45 perc alatt készen is lesznek a zsemlék.
Plusz tipp: a lenmagpelyhet lehet szezámmagpehellyel is helyettesíteni, de ha teljesen elhagyjuk a pelyhet, akkor túl vizes marad a tészta.
Forrás: http://thepuur.com