TOP termékek

Cikkek az egészségről - blog

Kenyérkészítés otthon - tapasztalat kérés

2013.11.10 10:39

A héten találkoztam egy férfival és mesélni kezdett az otthoni kenyérsütési próbálkozásaikról. Az első úgy, ahogy volt, nem sikerült, de mivel ifjú házasok, így nem adták fel. Utána sikérrel dúsított tésztát készítettek, de ez sem volt az igazi. Aztán ...

A héten találkoztam egy férfival és elmesélte, hogy a párjával milyen kenyérsütési éleményeken mentek át a párjával.

Az első úgy, ahogy volt, nem sikerült, de mivel ifjú házasok, így nem adták fel.
Utána sikérrel dúsított tésztát készítettek, de ez sem volt az igazi. Aztán kipróbálták a többlisztes tésztát, mondjuk ez már kezdett hasonlítani ahhoz az ízhez, amit szerettek volna enni. Végül  a kísérletezgetésbe beleunva megvették a bolti kenyeret és a kenyérsütő felkerült a szekrényük tetejére - annak ellenére, hogy az ismeretségi körükben "tudtak" kenyeret sütni.

Gyakran sütünk otthon kenyeret, de mi sem ismerünk minden trükköt.

Ha bármilyen kenyér receptje van, amit szívesen megosztana, kérem küldje el számunkra!

Pappné Saci

Rendszeresen, de nem minden alkalommal sütök kenyeret, akkor, amikor valami kuriozumra vágyom, mert én a bolti un. házi-jellegű kenyeret is szeretem, meg nem is van mindig időm sütni.

Meg aztán sütök akkor is, ha kiderül, nincs otthon kenyér, ezért mindig tartok otthon hozzávalókat.

Kedvencem a magos kenyér, vagy a krumplis kenyér.

A magos kenyeret igy készítem?
1/2 kg kevert liszt (rétes és finomliszt elegye)
1/2 ek búzasikér,
3 mokkás kanál só
2 teás kanál cukor
2,5 dg élesztő
púpos ek napraforgómag,
" korpa,
2 ek lenmag,
1 ek bármilyen olaj a sütőtér aljára
2,5 dl langyos víz az olajra, (ha kell még öntök vizet hozzá, elég kemény, de rugalmas tésztát kell kaptunk ) majd rá minden.

Bekapcsolom a gépet 2 órás program alatt isteni kenyeret sütök,
Ez az én magos kenyerem, aki megcsinálja örülni fog neki.

Üdv: Papné -Saci

Horváthné Nagy Mária

Nincs a kenyérnem nagy titka, csak jó kovászt készítsen neki. Addig kellene dagasztani, míg az edénytől el nem válik ,vagyis ahogy nekem tanították, míg az eresz nem csepeg. Ha meg kelt, ezt legalább 3 szor megint át kell dagasztani és utána a milyen formát szeretne olyan készít. Csak tetejét késsel vágja be, mikor már majd nem kész akkor be kell keni egy kis vízzel és fényes lesz tőle. Én úgy szoktam megnézni hogy jó-e, hogy meg kopogtatom az alját.

Szalayné M. Ibolya

Nekem általában sikerül a kenyérsütés a gépemmel.

Klasszikus kenyér:
300ml tej vagy viz, 1 1/2 EK margarin, 1 Tk só, 1Ek cukor, 540gr 550-es liszt 1cs szárított élesztő.

Hagymás kenyér:
250-ml viz, 1Ek margarin, 1 Tk só, 1 Ek cukor, 540gr 1050-es liszt, 1db apróra vágott hagyma, és 1-csomag szárított élesztő.

Zelnik Zsuzsanna

Ahogy én sütöm a tönkölykenyeret:

Fél kiló teljeskiörlésű tönkölyliszthez 1 teáskanál szódabikarbóna és 1 tk. himalája só kell. Ezt 4 dl vízzel 2 evőkanál olivaolajjal elkeverem. Köménymaggal, lenmaggal, szezámmaggal stb. ízesíthető a kenyér, tetejét vízzel megkenem. Szögletes formában 180 fokon 50 percig sütöm előmelegített sütőben (ötlet: ezzel egyidőben szoktam a kenyér mellé padlizsánt is betenni a sütőbe, villával megszúrkálva, így padlizsánkrém is lesz "egy füst alatt").

Kovács Kármen

Én szeptember óta itthon sütöm a kenyerünket barna lisztből. 600 g a szárazanyag. Az elején rakom bele a 3 dl vizet, fél élesztőt, kicsi cukrot, sót és a kb 1 ek-nyi olajat, (ha van itthon citrom, fél citromnak a leve) majd jön 300 g barna liszt, 150 g fehér liszt (ennyi mindig kell bele!), a többi mag, korpa és mazsola.Az első 10 perc a legfontosabb. Ha száraz az anyag, akkor vizet öntök hozzá, ha nem viszi a keverőgép, akkor lisztet adok hozzá.

Gabonamalmot vettünk tönkölybúzával. 

Ui: barnakenyérhez 3 óra 40 perces programot használok. Fontos ez!

Keszte Gábor

Hozzávalók: 2,5 dl-es csésze, (7.5 dcl.) 3 csésze BL 80-as liszt! Csak ez jó!! (a BL 80 as kenyérnek való liszt a Tescóban 2 kilós kiszerelésben kapható!), 1,5 csésze ( 3.75 dcl.víz,) kicsit kevesebb, mint fél teás kanál szárított élesztő (a Tesco gazdaságos tökéletes), 1,5 tk só

1. liszthez keverem a sót és az élesztőt, jól elkeverem őket (mivel többet nem nagyon kell keverni)
2. Hozzáöntöm a vizet, elkeverem (3-4 fordulat), 12 órát kelesztem (célszerű este elkészíteni). Az állaga nokedli tésztához hasonlóan folyós, ne gyúrható tésztára számítsunk!
3. 12 óra múlva, kovász-szerű massza lesz belőle, kiöntöm a tálból, áthajtogatom, mindkét oldalát belisztezem, letakarom konyharuhával és 30 perig pihentetem
4. A sütőt 250 fokra felmelegítem, egy fedeles, ovális alakú jénai edényt előmelegítek a sütőben, vigyázva, hogy hova vesszük ki mert ha hideg felületre tesszük a nagyon forró üveg edényt felrobbanhat! (húsvágó deszka jó pl.)
5. A fél óra elteltével a tésztát az előmelegített tálba, majd a sütőbe teszem. Lefedve 30 percig sütöm, majd fedő nélkül 20-25 percig. Továbbra is 250 fokon! Fontos betartani az ajánlott időket!

http://fozzunkolaszul.blogspot.com/2007/07/tkletes-lukacsos-ropogs-szl -kenyr-ezt.html

Nagyon szép, finom, tökéletes kenyér a jutalmunk!

Weisz Katalin

Mi már évek óta Magunknak sütjük a kenyerünket,és nagyon finom. Az Én receptem a következő.
25dkg teljeskiörlésű barna liszt, 25 dkg teljeskiörlésű fehér liszt. 2,5 dkg élesztő, 4 evőkanál olaj,vagy vaj,3dl tej,1 teáskanál búzasikér.Dagasztó programra teszem a gépben. Amikor végzett a programmal,kiveszem átgyúrom kézzel,bevagdosom a tetejét, megkenem kevés vizzel,és megszórom különböző magokkal(szezám,napraforgó) ami éppen van otthon. Ezután beteszem a hideg sütőbe és még 20-25 percig kelesztem. Ezután a sütőt ráállítom 180 fokra és 25-30 percig sütöm.
Jó étvágyat hozzá!

Iván Ági

Nekem is sokáig a szekrény tetején volt a helye a kenyérsütőnek, de amióta rátaláltam "limara pékségére" azóta többféle finomság is készül heti gyakorisággal. CSAK JAVASOLNI TUDOM MINDENKINEK!

Kelemen Piroska

Legalább 25 éve van kenyérsütő gépem, a jó kis öreg japánt még ma is használom /a kocka/ csak 400-500 gramm anyaggal lehet vele dolgozni - elvileg. Gyakorlatilag viszont akár 600 grammnyi anyagot is meg lehet vele dagasztani nem akár hogyan, hanem hólyagosra. Ekkor természetesen külön sütőben tepsiben vagy formában, akár valamilyen feltétes alaptésztának használom fel. /Kerülhet rá zöldségféle, akármilyen pörimaradék sajttal, vagy tejfeles öntettel./

A most forgalomban lévő német típusú kenyérsütőm már nagyobb kenyér készresütésére alkalmas. Hát itt sem fix recepttel dolgozom: nyitott fedéllel dolgozom, mindig az élesztőt teszem először a gépbe, azt is attól függően, hogy lisztkeverékkel dolgozom-e, amiben már eleve van élesztőpor. Alapként a mérőedénybe azt teszek, ami otthon van: kenyérlisztet, t is korpát, szójalisztet, maradék burgonyát, megdarálom a zabpelyhet azt is belerakhatom, tökmagot, napraforgót, szezámmagot. Természetesen még szárazon sózom aztán beleöntöm a tartályba a már benne lévő/ leginkább friss élesztővel, amit csak elmorzsolva alulra teszek. / A folyadék mennyisége mindig attól függ, hogy milyen anyagokkal dolgozom, mert van hogy kap a massza egy doboz joghurtot, egy löttyintésnyi olívaolajat és felette állva, ellenőrizve annyi cca 40 C-fokos vizet teszek bele, hogy felszedjen minden anyagot és ne dőljön jobbra, balra, hanem egy formás gömb legyen. Így általában sikerül, kétszer sem lesz egyforma, de természetesen előfordult már olyan, hogy alacsony lett, vagy elérte a tetőt, majd visszazuhant. Ez általában az élesztő minőségétől függ. /Elfelejtettem, hogy egy kkanálnyi cukrot teszek közvetlenül az élesztőre./
Ilyen egyszerű ez, csak ne szegje kedvét senkinek egy egy elrontott darab, meg kell darálni és bepanírozni vele a rántott húst.

Sok sikert kívánok!

Majoros Éva

Én, mi már évek óta sütjük a kenyeret itthon (éppen nem oly rég szorult némi felújításra a gép, új üst, mert a régi megadta magát, és nem azért, mert a kamrában porosodott...) és szívesen megosztom a tapasztalatom Önökkel.
Úgy gondolom, hogy minden kenyérsütőhöz adnak receptet, mivel, nem egyformák az üstök ugye, meg a gépek se, de az alap az ugyan az és ezek használható receptek. DE szerintem mindenkinek magának kell kikísérleteznie, hogy neki mi válik be a legjobban... és nem szabad egy-két próbálkozás után feladni!!!
Lássuk, én fehér kenyér receptet fogok adni, mert én azt sütök. Azt is leírom, hogy miért....van szerencsém ismerni és dolgoztam is a keze alatt, Prof. Dr. Mesterházy Ákos akadémikus urat, aki a fuzárium gombák nagy-nagy szakértője. Úgy két éve jelent meg ez idő tájt a Nőklapjában egy cikk, mely nagy port kavart, a fuzáriumról, a teljes kiőrlésű gabonából készült pékárukról és a gyerekekről, akiket endokrinológushoz kell hordani, mert a gomba felborította a hormon háztartásukat...(azt még zárójelben, hogy az esős, párás meleg nyár kedvez a gombának és a tavalyi év ilyen volt....) Mesterházy tanár úrral sokat beszélgettem erről, vagyis faggattam és még a fehér kenyér a legbiztonságosabb, ill. bármilyen vegyszer maradványtól 130-szor veszélyesebb a gomba!!! (sőt, mutálódik is, mert a vegyszer gyártók is folyamatosan újítanak emiatt) Tehát némi magyarázat után térjünk át a receptre. Nekem Hausmaister HM 1000-sem van, amit már régen nem gyártanak, van hozzá saját mérő pohár és kanál. A mérő poharat használom igazán, a mérő kanalat már nem, mert szemre megy minden. Folyadék: kb. 360 ml víz és kb. 30 ml olaj. Régebben a 360 ml víz helyett víz és kefír vagy tej keverékével sütöttem a kenyeret, amitől kevésbé morzsálódott és tovább lehetett eltartani, szerintem az ízén nem változtatott. Utána pici só és pici cukor (az sem annyi, minta receptben, mert nem kell bele annyi), majd 5 mérő pohár liszt. Ezt régen úgy is csináltam, hogy 4 pohár liszt, és 1 pohár búza korpa, de a fuzi miatt már nem. Néha sütöttem teljes kiőrlésűvel is, 3 pohár fehér liszt és 2 pohár teljes kiőrlésű. Lehet variálni, hogy a fehér liszt 2 harmad, rétes liszt egy harmad arányban. Végül az élesztő, ami lehet por vagy rendes. A mai kocka élesztőkkel nagy különbség nincs, még kb. 1 éve volt, de most már mindegy. Hát ennyi, semmi nagy dolog, mi ezt szoktuk meg, ez bevált, és hogy mennyire hasonlít a boltihoz? Se mennyire....mert ez más, nincs benne tartósítószer, ízfokozó és semmi, csak víz, liszt és élesztő....Azért annyit adalékképpen, hogy a kovászos kenyeret még nem próbáltam ki, de a kalácsot és a lángos tésztát már igen, arra is nagyon jó a gép. Jár minden háztartásnak hétvégén egy hirdető újság: Makói Mozaik a neve. Ott szokott írni a Limara pékség vezetője a kenyérről, kalácsról és a többiről. Szerinte ez a gépes kenyér nem kenyér, csak kelt tészta, mert nincs benne kovásznak az ún. öreg tészta (az előző kenyérből levett és elrakott tészta). Szerinte kell bele sikér, meg más dolgok, szerintem nem a sikéren múlik...Ez a kenyér vizesebb, mert sütéskor nem tud távozni a víz nagy része, és mint írtam mindenkinek saját magának kell kikísérletezni. Én pl. simán belenézek az üstbe, hogy rendesen sikerült-e a tészta és semmi baja se lett még. Egy kolléganőm is próbált sütni a falu túlsó végén, de neki sose sikerült, de ott rendszeresek az áram kimaradások is, így ő feladta. Hát, kb. ennyi ami eszembe jutott. (elnézést, de mindig olyan kérdést tesz fel, amire nem tudok röviden válaszolni...). Ha a témában még valami kérdése van, akkor írjon, ha tudok válaszolok.

Horváth Rezső

Én az alábbi recept szerint sütöm a kenyerünket:

Hozzávalók:

Teljes őrélésű = 0,5 kg tönköly búza, + 05 kg rozs. (a rozs lehet csak 30 dkg, és 70 dkg a búza, könnyebb dagasztani)
15 dkg zabpehely (hogy tovább friss maradjon)
5 dkg élesztő
1 kávéskanál kristály cukor
1 Evőkanál só
Víz szükség szerint

A zabpelyhet beáztatom, kb. 15 percig. (annyi vizet öntök rá, hogy az edényben a zabpelyhet ellepje).
Az egy csészébe teszek 1 teáskanál cukrot és meleg vizet kb. 1,5 dl. beleteszem a szétmorzsolt élesztőt és simára keverem, "felfuttatom", 5-10 perc.
A lisztet sóval elkeverem, beleteszem a többi elkészített hozzávalókat és megdagasztom, amíg az edény faláról illetve a kézről elválik, kb. 10-15 perc.
1 órát szobahőmérsékleten kelesztem.
Utána 12-15 zsemlét formálok belőle, amelyet 15-20 percig, – újra, most már tepsiben, konyharuhával letakarva kelesztek, miközben a sütőt 200 fokra állítva előmelegítem.
Az előmelegített sütőben 200 fokon kb. 45 percig sütöm.

(Én saját magam őrlöm a gabonákat és dagasztógéppel dagasztom a kenyeret.)
(A felhasznált búza, tönköly búza – Ausztriában az osztrák elnevezése "dinkel" búza.)
LUCKY COOKING!

Borbély Nelli

A mi kedvenc kenyér receptünk;
(minden legyen szoba hőmérsékletű, kenyérsütő gépben az alábbi sorrendben)

- 3 dl tej,
- 1 kk só,
- 1 k cukor (nálunk nádcukor a nyerő)
- 4 dkg füstölt sajt reszelve,
- 20 dkg finomliszt
- 30 dkg rétesliszt
- 3 kk élesztő

A gépen kb 2,5 órás program, az utolsó 1 órában a tetejét tojássárgájával megkenem, és még 4-5 dkg reszelt füstölt sajttal megszóróm (néha magvakkal is kiegészítem).

A finomlisztet ízlés szerint lehet helyettesíteni pl.: teljeskiörlésűvel, vagy rozsliszttel stb...

Sági Júlia

Én mindig magam sütöm a kenyeret. Mindig sikerül és nagyon finom,az összes barátomat megtanítottam a kenyér sütésre,és ők is naponta sütik. A hozzávalókat beteszem a kenyérsütőgépbe,dagasztás,kelesztésre "nálam a 8-as program", majd ha kész, kiveszem, formázom beteszem a 8 literes jénai kacsasütőbe és hagyom kelni. Forró sütőbe teszem, majd a sütőt közepes lángra állítom és 1órát sül.

A hozzávalók:

Fehér kenyér
2,7dl. víz
2 csapott teáskanál só
2 evőkanál olaj
csipet aszkorbinsav
2 evőkanál burgonyapehely
20-25dkg öregtészta
50dkg liszt "80-as"
1teáskanál cukor
1dkg élesztő

Öregtészta előzőnap készül hűtőben zacskóban napokig elál!
3dl langyos víz
csipet só
50dkg liszt
1evk. olaj
1tk cukor
1dkg élesztő
kenyérsütőben keverem, majd hűtő.
Ezt a módszert a limara.hu-n találtam.

Blahunka Ági

A házikenyér isteni lett, egyszerű az elkészítés és ha érdekli Ön egy Nutellás kenyér, akkor azt is elküldeném.

50 dkg liszt BL 80-as 2,5 dkg élesztő 1dl víz 1 csapott evőkanál só

Recept leírása:

Az élesztőt felfuttattam vízben és összeállítottam a kenyértésztát. Amikor jól megdagasztottuk, akkor betettem a hűtőbe kb. 30 percre, utána fél óránként hajtogattam. A legvégén amikor hajtogattam összeállítottam és még utána is kb. 30 percet állt a tepsiben, amelyet kivajaztam és a legvégén a kenyeret olíva olajjal megkentem. Ehhez már csak a hozzávalókat viszed és élvezed a házi kenyeret.

Fébert Antalné

A kenyérsütés, valóban kezdetekben elég nehéz, hiszen nem ismerjük a gépet, és a mennyiségeket, amit
a gépbe kell tenni. Nekem már van egy kialakult félbarna kenyér receptem, amit most leírok. Ez egy 1 kg-os kenyér receptje, és két keverőlapátos gépben sütöm.
A liszteket /4 féle/ előre összekeverem egy műanyag dobozban, és menyiség 3 kg kenyér sütéshez elegendő. Ez a módszer azért jó, mert egyszeri kiméréssel, háromszor süthetünk belőle.

Lisztkeverék kimérése:

60 dkg. BL 80 kenyérliszt
45 dkg. teljes kiőrlésű rozsliszt
45 dkg. teljes kiőrlésű búzaliszt
30 dkg. BL.55 finomliszt
3 kg. kenyérhez összesen: 1800 gr.

1 kg. kenyérhez:
60 dkg. kevert liszt,
2 dkg vaj
1 db. tojás
2 evőkanál /előre, zsírban dinsztelt vöröshagyma megsózva/
1 teáskanál só /ha sósabban szereti egy kicsit több/
1 mokkáskanál cukor
5dkg-os élesztő 1/4-ed része
2 dl. tej, és 2 dl.szénsavas víz keveréke.

Ez a mennyiség egy finom kenyeret eredményez, mely nem kel meg annyira, hogy az üvegablakot elérje. A gépet LAZA minőségre programozom, 1 kg, és sötét színűre.
Ha nem kell azonnal a kenyér, akkor elkészülte után, nem veszem ki a sütőből, hanem zárt állapotban hagyom kihűlni. Ekkor még langyos lesz a kenyér, és nem pattog, és morzsálódik, mikor felszeletelem. Mert én felszeletelem, és kis csomagokban a fagyasztóba teszem. Így nem fog megromlani, vagy kiszáradni, ha csak kevés kenyeret fogyasztunk.

Ez, valóban félbarna kenyér lesz.

Jelenleg éppen házi gabonaőrlő malom beszerzésén gondolkodom, és kikisérletezem, a teljes őrlésű tönköny búzából, /esetleg rozzsal kevert lisztből/, készült kenyeret.

Ennyit tudtam segíteni.

Weiszt Ferencné

Küldöm a kenyér receptet.Szeretnék még pár sort írni hozzá.Pár évig kisérleteztem mindenféle lisztek, és magok,pelyhek hozzáadásával, elvételével.addig ment a próba, míg a család számára a jó, ízletes ,és egészségünkre jó hatású kenyeret eltaláltam.Jó pár éve sütöm családom örömére.Tapasztalatom,hogy földimogyorót nem érdemes használni, mert gyakran avas tönkre teszi a kenyér utóízét.A napraforgóval is vigyázni kell abban is szoktak lenni sárga avas magok.Kicsit megpirítva jobban eláll.Persze mindenki azt tesz bele amit szeret. Nyugodtan lehet változtatni. Kíváncsi vagyok,vajon kipróbálja-e valaki? Ha mégis, nagyon szívesen segítek,ha valamiben el akadna. Nagyon jó próbálkozást kívánok. A hozzávalókat természetesen az áruházból szerzem be,mert tiszta, és biztonságos az árú, és a rendeléstől rövid időn belül precízen csomagolva kifogástalanul otthonomba szállítják.

Házikenyér magokkal Ágitól

Hozzávalók:

Vásároljunk 2 kg Graham lisztet, 1 kg teljes kiőrlésű tönköly búzalisztet, 1 kg teljes kiőrlésű búzalisztet és 1 kg teljes kiőrlésű rozslisztet, 10 csomag 4 komponensű gabonapelyhet, vagy 4 csomag zab-, 1 csomag árpa-, 2 csomag búza- és 3 csomag rozspelyhet. Ezen kívül még tetszés szerint magokat: pl. lenmag, köles, hajdina, szezámmag, hántolt sótlan napraforgómag, olajtökmag, mogyoró (durvára darált), valamint 2 csomag búzacsírát. Szükség lesz 60 dkg
(1 kg) finomlisztre, 5 dkg élesztőre, 1,5 dl olajra, 3 kávéskanál sóra, 8-10 dkg (nem szükséges ilyen sok) száraz kovászra, valamint szükség szerinti, de kb. 8 dl langyos vízre.
A 2 kg Graham-, az 1–1 kg teljes tönköly, teljes búza és teljes rozslisztet keverjük össze a 10 csomag gabonapehellyel, 2 csomag búzacsírával. Ez lesz a receptben a keverék (összesen 5 kg liszt felhasználásával), amit nem használunk fel egy sütéshez teljesen, hanem több sütéshez elegendő.

Elkészítés:

Sütés előtti este kb. 4 dl langyos vízbe beáztatjuk az egy adag (2 db kenyér) sütéséhez szükséges: kb. 8-10 dkg száraz kovászt. Sütéskor adunk majd hozzá 5 dkg élesztőt, 3 kávéskanál (tengeri) sót, 1,5 dl étolajat és kb. 4 dl vizet.
A fenti keverékből vegyünk 80 dkg-ot (60 dkg-ot), a magokból tetszés szerinti összetételben 5-5 dkg-ot (összesen 15-20 dkg-ot), valamint 60 dkg (1 kg) finomlisztet. Az összes felhasználandó anyag tehát (magok + a) 160 dkg. Ehhez adhatunk még tetszés szerint őrölt köményt, őrölt gyömbért - aki szereti. Ezt az összekevert anyagot a magok vízfelvételétől függően annyi langyos víz hozzáadásával dagasszuk dagasztóvillával, keverővel vagy kézzel, hogy közepesen lágy tésztát kapjunk.
A lágy tésztát közönséges tálban 2-szeresére kelesztjük, vagy kelesztő tálban simán lezárva 2-szer kelesztjük, amíg a tető nem jelez. Majd kiszaggatjuk, 2 kenyérre osztjuk, és 2 db 12×34 cm-es olajjal kikent püspökkenyér formában még fél órát kelesztjük.

Sütés:

Amíg a kenyerek kelnek, a sütőt (gáz) 5-ös fokozaton előmelegítjük. A sütő aljába teszünk egy 3 literes lábost 3/4 részig (vagy 1 literest tele) vízzel megtöltjük, fedővel letakarva. Ezzel melegítjük elő a sütőt, hogy gőzben süljön a kenyér, ne legyen kiszáradva. A gázsütő 4 magasságfokozatú rácsából alulról a másodikat fogjuk használni. Amikor a tészta megkelt, tegyük be erre az állásra a tepsiket, és ezen az 5-ös hőfokon (30 vagy) 40 percig, majd a 3-as fokozaton további 30 percig süssük. Eközben nem kell a tepsiket forgatni. Lekapcsoljuk, és 15 percig még a sütőben hagyjuk. Így szép egyenletesre sülnek. Kihűlve fogyasztható.

Tehát sütés:
5-ös fokozaton 40 perc (30 perc)
3-as fokozaton 30 perc
lekapcsolás után 15 perc
85 perc (75 perc) alatt készen van a kenyér.

Jó étvágyat kívánok!
© 2002–2008 Ági ;-))

Lestyán Magdi

Szeretnék írni illetve segíteni az egyik olvasójuknak, aki a kenyérsütés egyik kommentálója. Ez az ember Répásy János úr, aki gluténmentes kenyérreceptet kért. Ha lehetséges kérem tegye ezt is fel a honlapra, hátha másoknak is tudunk segíteni. Sajnos én is tudom, hogy milyen rossz a lisztérzékenység, a kicsi fiammal gyakoroljuk. Egy héten egyszer-kétszer sütünk neki és nekünk is kenyeret, péksüteményt.

Az első recept:

Kenyérsütőben süthető(egylapátosra vonatkozik)

2 dl langyos víz, 1 dl langyos tej, fél dl olaj, 1 tk. só, fél tk cukor, 2,5 dkg élesztő, 10 dkg Shar B liszt, 20 dkg Beiker vagy Glutenix vagy más liszt. Esetleg lehet magvakat, fűszereket beleszórni.
Gépbe pakolok mindent és a legrövidebb programmal - nálam 1 óra 50 perces - ami csak egyszer dagaszt megsütöm. Ha kész kiveszem az üstöt, kb 10 percet állni hagyom és rácsra téve kihűtöm. Óvatosan kell kivenni, mert könnyen összeesik.

Másik recept, amit mostanában használunk és megeszik a gyerek, nem kenyérsütős!!!!

Egy tálban összekeverünk 20 dkg Beiker lisztet, 1 mk só, 8 gr élesztőt, 2 ek olajat, 2 ek burgonyapelyhet, 1 kk cukrot. Gyorsan összekavarni, olajozott kenyérformába önteni, tetejét lekenni olajjal, letakarva duplájára keleszteni langyos helyen. Újra lekenni olajjal, majd 200 fokon pirosra sütni. Kivéve 10 percet állni rácson kihűteni. Ízesíteni lehet bármivel, hagymával, aszalt dolgokkal magvakkal......stb.
Ebből az alaptésztából készülhet kifli, zsömle, pizza, több cukorral kalács, fánk, lángos.

A kenyerek felszeletelve, zacsiban lefagyaszthatók, amikor kell kiolvasztható és ehető. Nekünk a második most a menő, mert azt jobban lehet variálni.

Remélem tudtam segíteni!

Somorai Andrea

A kenyérsütéssel jómagam is sokáig kisérleteztem mire sikerült olyan kenyeret sütnöm amit én is és a családom is elfogad és még egészséges is.
Végül az én kenyérsütőgépem is a szekrény tetejére került. Ez nem azt jelenti, hogy feladtam volna a próbálkozást, hanem a sütő jobbnak bizonyult.Viszont még így sem volt a kenyerem az igazi. Végül ajánlottak nekem egy kenyérreceptet amit lábasban a gáztűzhelyen kell sütni. Némi furfangosságot igényel a dolog,viszont a végeredmény nem maradt el. Ezt a kenyeremet végre a családom is szívesen fogyasztotta.
Íme az eredeti recept:
0,5kg teljesörlésű buzaliszt
fél kk. só
0,5dcl olaj
fél csomag sütőpor
végül bármilyen mag amit szeretünk belekeverhető pirítva vagy annélkül
mindezt lágy tésztává keverni.
A sütéséhez vastag falú ha lehet vas edény szükséges amelynek van fedele is.
Az edény alját jól megkenni zsirral és ebbe kell a lágy tésztát belehelyezni és fedő alatt megsütni 25-30 percig az egyik oltdalát majd 25-30 percig a másik oldalát.
Én ezen a recepten annyit változtattam, hogy sütőpor helyett szódabikoarbónát a zsír helyett hidegen sajtolt olajat használok. Bőven meglocsolom az edény alját olajjal, felmelegítem mielőtt a tésztát az edénybe helyezem.
A liszt fajtákkal és a magvakkal tetszés szerint variálok.

Web Analytics